תמונת ר' אלתר שורץ

סיפור המשפחה

 
משפחת שורץ - ששה דורות של חקלאים ותיירנים בראש פנה.
בשנת 1878 מאסה קבוצת אברכים בצפת, בראשותו של אלעזר רוקח, בחיי אביונות ובתלות בחסדי הגבאים, ובשיטת "החלוקה" שהיתה נהוגה בקהילה.
הם רכשו מאדמות הכפר הערבי ג'עוני, אשר על מורדות הר כנען, וירדו להתיישב במקום, לחיות חיי חקלאים עצמאיים. משפחותיהם נותרו בעיר, והם עבדו בהתיישבותם "גיא אוני" במשך השבוע, וחזרו בשבת לצפת. בינם היה גם שלום דב, הידוע יותר בכינויו: ר' אלתר שורץ.

הבצורת והעבודה הקשה הכריעו את האברכים, ורובם נטשו את המקום. בודדים נותרו ונאחזו בעקשנות בקרקע.
בשנת 1882 הביאו דוד שו"ב ודוד בוקששטר קבוצה של משפחות מרומניה, וביחד עם הנותרים מהתישבות גיא אוני, הקימו את המושבה "ראש פנה".
גם הם חוו שנים של בצורת ומחלות, וכאשר הם עמדו בפני יאוש מוחלט, הגיע הברון רוטשילד, ובשנת 1884 לקח את המושבה תחת חסותו.
ר' אלתר שורץ נשלח להיות רב באלכסנדריה. כאשר חזר, לא נותרה עבורו נחלה חקלאית. במקום זה, הוא קיבל תפקיד בועד המושבה, והיה ממונה על "הפוסטה", הדואר - הבאתו מצפת וחלוקתו. הברון העניק לו הלואה על מנת לבנות קומה שניה לביתו, ובית זה הפך להיות המלון הראשון בגליל, מלון ובו מים זורמים! בעיתון "החבצלת" בגליונות חודש ספטמבר 1901 התפרסמה מודעת פרסומת המתארת את החדרים המרווחים ומציינת כי האורחים ישבעו רצון.

בנו של אלתר, מאיר, הקים את המכולת הראשונה, ועם השנים רכש בית ונחלה חקלאית עבור בנו, עמיהוד.
עמיהוד שורץ היה חקלאי. על מנת להשלים את הכנסתו, התגייס למשטרת הנוטרים - משטרת הישובים העבריים.
כאשר עזבו הבריטים את הארץ, היה זה עמיהוד, כסמל נוטרים, אשר נכנס למשטרת ראש פנה, על מנת לתפוס פיקוד ולמנוע את תפיסתה על ידי הערבים.
לימים הדליק עמיהוד משואה בהר הרצל, כנציג של משפחת מייסדים.
נכד אחר של ר' אלתר שורץ הוא יגאל אלון. יגאל אלון, מתוך הכרה בחשיבותה של מורשת אבות, היה ממקימי העמותה לשחזור מורשת ראשונים, אשר עוסקת בשחזור ראש פנה העתיקה. באגודה זו היה פעיל מאד גם עמיהוד, אשר הניח את הבסיס להדרכות ברחוב העליון במושבה, והדריך בעצמו, ובהתנדבות שנים רבות.
בנו של עמיהוד, אבשלום שורץ, היה חקלאי בנשמתו. בוגר בית הספר החקלאי בפרדס חנה, הוא היה בין הראשונים בארץ אשר עבדו בשיטת שינטוע המטעים - עקירת מטע זקן, חיטוי הקרקע, ונטיעת מטע צעיר.
את דרכו של אבשלום בניהול מטעי המשפחה, ממשיך עד היום בנו הבכור, עדי שורץ. עדי ואחיו עוסקים כולם בשילוב החקלאות עם התיירות.

 

20131215_072946
20131215_072946
press to zoom
20131215_072946
20131215_072946
press to zoom
20131214_132237
20131214_132237
press to zoom
IM000028
IM000028
press to zoom
mata2
mata2
press to zoom
rpvadi
rpvadi
press to zoom

בילינו לילה אחד, נהינו מכל רגע!
מקום מקסים ויפה.
כשנכנסנו חיכתה לנו ביקתה כבר מקוררת (באותו יום בחוץ היה חם מאד).
דגש על פרטים הקטנים (יין עם שוקולד, פרות בסלסלה, חלב ומים במקרר, חלוקי רחצה, מכונת קפה, חלוק, נר קטן..).
מיטה גדולה ונוחה.
נקי, נעים ומזמין.

ממליצה בחום!

נחזור שוב...

מקום מדהים, ומאוד מושקע,מה שרואים בתמונות זה מה שמקבלים,אמיתי ביותרנוף מדהים עוצר נשימה,אפשר לטייל באזור הכל קרוב בקיצור סוף הדרך. עדי מקסים בהכנסת אורחים

היחס של תמי שוורץ מקסים ברמה עולמית,מקצועית,אדיבה,המקום נקי מבריק מסודר מעוצב באווירה חמה . ממליץ לכולם להגיע לשוורצימר !!!